x
Mustafa Taşcı

Kurucumuz Hakkında

1949 yılında Nevşehir’ in Merkez köyü Nar Kasabası’nda doğdu. İlk ve Ortaokulu kendi köyünde okudu. Nevşehir Kız İlköğretmen Okulu’na kayıt yaptırdı. 1967-1968 öğretim yılında Kız İlköğretmen Okulundan mezun oldu. Nevşehir ve Konya’da 7 yıl İlkokul Öğretmenliği ve Okul Müdürlüğü yaptı.

1974 yılında Hacettepe Tıp Fakültesini ve Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji (eğitim yönetimi) Bölümünü kazandı. İki okula da kayıt yaptırdı. Fakat Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümüne devam etti. Üniversite döneminde Adalet Bakanlığı, Cezaevleri Ahlak Öğretmenliği,  1975 yılında Çalışma Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü görevinde bulundu. 1976 yılında Çalışma Bakanlığından Bayındırlık Bakanlığına geçiş yaptı. Bayındırlık Bakanlığında İdari İşler ve Personel Müdürlüğü görevini bir süre yaptıktan sonra bu bakanlıkta 1976 yılında öz-yapı yol iş sendikasını kurdu.

1976 yılında Hak-İş Konfederasyonu’nun kuruluş çalışmalarını başlattı. 22 Ekim 1976 tarihinde kurulan Hak-İşe Genel Başkan oldu.1980 Darbesine kadar bu görevi sürdürdü.  1980-1984 yılları arasında ticaret yaptı. 1984 yılında Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerlere danışmanlık yaptı. 1 yıl sonra İlköğretim Müfettişi olarak Samsun’a tayin edildi.1991 yılına kadar Samsun ilinde müfettiş olarak çalıştı. 1991 yılında Şırnak İline Teftiş Kurulu Başkanı olarak atandı. Şırnak ilinde görev yapan Milli Eğitim Müdürü Adıyaman’a atanınca Milli Eğitim Müdürlüğü görevi verildi. 11 ay Şırnak’ta Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı.1991 yılı genel seçimlerinde Nevşehir’de Milletvekili aday adayı oldu. Ancak milletvekili seçilemedi. Sonrasında müdürlük görevine geri dönmeyerek, Merve Madencilik Limited Şirketini kurdu. Üsküdar, Beyoğlu, Sarıyer, Samandıra, Sultanbeyli belediyelerinin kömür tanzim organizasyonunu yaptı. 1996-1999 yılları arasında Lüleburgaz’a podima kumu (İSKİ Genel Müdürlüğü’nün arıtma tesislerinde kullandığı su arıtma kumu) üretimi için fabrika kurdu. 1999-2005 yılları arasında Rainbow Su Arıtma Sistemlerinin satış organizasyonunu yaptı.

 2005-2007 yılları arasında Kültür Bakanı Atilla Koç’a danışmanlık yaptı. O dönemde İstanbul Çeliktepe Mehmet Akif Ersoy Kütüphanesi’ni kurdu. 2007-2012 yılları arasında Bursa Valisi Şahabettin Harput’a Kalite, Kültür ve Eğitim Danışmanlığı yaptı. Bursa’da , 50 köy okuluna kütüphane kurma  projesi kapsamında 10 köy okuluna özel sektörden sağladığı finansmanla  konferans salonlu kütüphaneler kurdu. 2012 yılında Bursa Valiliğinden emekli oldu.

2012-2017 yılları arasında yurtdışındaki Türk Okullarında [Bulgaristan, Romanya, Almanya] Eğitim Danışmanlığı yaptı. 2017 yılında yurda dönerek Başakşehir’de Hızlı Okuma Eğitimi yapan Çilek Kişisel Gelişim Kursu’na danışmanlık yaptı. 1 Aralık 2019 tarihinde Pendik’te, Çilek Kişisel Gelişim Okulunu Kurdu. Okula gelen dislektik  (öğrenme güçlüğü) yaşayan çocuklara daha farklı ve etkili bir şekilde yardım etmek için Sevgi Mektupları ve Disleksi Derneğini 10 Mart 2020′ de kuruluşunu gerçekleştirdi. Halen bu dernekte başkanlık görevini sürdürmektedir.

Misyonumuz

Dünyada ve Türkiye’de dislektik çocuklarla ilgilenen çok fazla eğitimci bulunmamaktadır. Bu çocukların eğitiminden anlayan öğretmen sayısı da yeterli değildir. Eğitim konusunda çalışan üniversitelerimizin %90’ında dislektik çocukların eğitimi ile ilgili bir bölüm bulunmamaktadır.

Gazi Üniversitesi ve Aydın Üniversitesi’nde konuyla ilgilenen uzman öğretim üyeleri bulunmaktadır. Derneğimiz Gazi Üniversitesi ve Aydın Üniversitesi ile bir protokol yapma hazırlığındadır. Yapılacak protokol kapsamında dislektik çocukların eğitiminde görev alacak öğretmenlerin yetiştirilecektir. Derneğimizin merkezinin bulunduğu Pendik ilçesinden başlamak üzere, öncelikle Anadolu yakasındaki okullarda daha sonra da Avurpa yakasındaki okullarda Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız ve yapmayı düşündüğümüz protokoller kapsamında okullarımızdaki dislektik çocukların tespiti için taramalar yapılacaktır.

Derneğimize her okuldan bir temsilci bulma konusunda çalışmalarımız da devam etmektedir. Derneğimiz üyesi olan öğretmenlere, okullarındaki dislektik çocukların eğitimi için velilerin derneğe yönlendirilmesi konusunda gereken bilgili ve basılı malzeme verilecektir.

Çalışmalarımız okullarımızda idareciler ve öğretmenler tarafından fevkalade takdir toplamaktadır. Bundan dolayı derneğimize destek veren ve bağışta bulunan tüm kardeşlerimize minnettarız.

Vizyonumuz

Vizyon: Başkalarının göremediğini görmektir. Bu kapsamda;

Yapılan istatistiklerden anlaşılıyor ki okullarımızda %5 oranında dislektik çcuk bulunmaktadır.  Öğrenme güçlüğü  yaşayan çocuklarımızın müfredata ve  diğer öğrencilere uygulanan programa uyamadıkları da bilinmektedir. Bu çocukların okuma-yazma ve matematikte öğrenme güçlüğü yaşamaları sebebiyle diğer öğrencilerden geri kaldıklarından eğitime karşı isteksiz davranışları, okuldan, öğretmenden ve eğitimden nefret ettikleri saptanmıştır. Bu nedenle dislektik çocukların sınıf ortamında öğrenim görmeleri sakıncalıdır. Dislektik çocukların sosyalleşmesi bakımından sınıf ortamında eğitilmeleri, yaşadıkları güçlükleri arttırmaktadır.

Bundan dolayı öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarımızın eğitimine destek olabilmek için Sevgi Mektupları ve Disleksi Derneği Kurulmuştur.  Derneğimizin önemli hedeflerinden birisi de her okula dislektik çocukların eğitimi konusunda uzman bir öğretmen yetiştirmektir.

Dahiler bu çocuklar arasından çıkar. Dünyayı değiştiren insanların çoğu okullarda öğrenme güçlüğü yaşayanlardır. Örnek verecek olursak Thomas Edison, Leonardo Da Vinci, Amerika’nın kurucusu Abraham Lincoln gibi bir çok dünyaca ünlü devlet adamı ve sanatçıyı saymak mümkündür. Dislektik çocukların sol beyini daha iyi çalışır. Matematikte her zaman ileridirler. Okuma yazmayı sevmezler. Yaparak, yaşayarak öğrenmeyi severler.

Derneğimizin genel amacı İstanbul’daki dislektik çocukları tespit etmek ve o çocukların algılarına uygun kolay öğretim yöntemleriyle eğitim yapan okullar kurmak, kurslar açmak ve öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların eğitiminden anlayan öğretmenler yetiştirmektir.