x

Edison’un hayatından bir anektot:

Edison kurduğu fabrikada 2 milyon 300 bin dolar değerindeki fabrikasında çalışmalarını ve icatlarını yaparken hangi sebepten çıktığı bilinmeyen bir yangın sonucunda fabrika yanar ve kullanılamaz hale gelir. Yangın sırasında Edison başka bir ülkededir. Yangını gazetelerden öğrenir ve hemen şehre döner. Yangın mahallindeki yüksek bir yere çıkarak yanmış olan fabrikanın külleri arasında oğluna,

Edison- Git anneni çağır, atölyede çalışan arkadaşlarımızı da topla buraya gel.

Edison’un oğlu annesini ve çalışma arkadaşlarını yanına alarak yanmış fabrika mahalline döner. Edison çıktığı yüksek yerden arkadaşlarına hitap eder.

Edison- Arkadaşlar; Bu yangın bizim için çok değerli, bütün hatalarımız burada yandı. Yeniden başlamak için iyi bir sebep.


Edison’un yaklaşık 3000 buluşu vardır. Ancak bu icatlarının temelinde Tesla’nın payı büyüktür. Edison çok akıllı bir tüccardır. Tesla ile birlikte yaptığı buluşların patentini de tamamen kendi üzerine almıştır.


Thomas Alva Edison’un Hayatı (1847-1931)

Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı. Fakat 4. sınıfta algılamasının yavaşlığı (disleksi olduğu için) nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu. Bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı. 12 yaşındayken bir trende dergi ve meyve satıyor, bir yandan da trenin yük vagonunu yerleştirdiği küçük bir baskı makinesi ile haftalık bir gazete basıyordu. Ama bir gün içinde kimyasal madde bulunan şeylerden biri kırılıp vagonda yangın çıkınca Edison hem trendeki işinden oldu hem de ömür boyu ağır işitmesine yol açacak biçimde yaralandı. Daha sonra telgrafçılık öğrenmeye karar veren Edison 1863-1868 arasında ABD ve Kanada da birkaç telgrafhanede çalıştı. 1868 de bir atölye kurdu ama yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak Boston dan New York ‘a gitti. Ancak Edison çok kararlı ve bilinçli bir bilim insanı olduğu için hayatının bütün zorluklarına rağmen pes etmedi. Hatta liseyi yeni bitirmiş olan Henry Ford,  çalışmaları sırasında Edison’un yanına gelerek otomobil yapacağını söyledi. Bu cümleyi duyan Edison alaylı bir tavırla Henry Ford’a

Edison- Çocuk, sen ne anlarsın otomobilden, gel benim atölyemde çalış bari bir işe yara, diyerek Henry Ford’u ciddiye almadı. Ancak hayatını okuduğunuzda göreceğiniz Henry Ford da Edison kadar kararlı, azimli ve hayallerinden vazgeçmeyen bir karaktere sahip olduğu için sonunda otomobil yapmayı başardı.